20 LIPCA

WYJAZD

21 LIPCA

Zasady dyscypliny

Mecz rozgrywany jest na boisko o wymiarach 15×11 metrów. Jest to de facto jedna połowa klasycznego boiska do koszykówki. Drużyny bronią się, bądź atakują – na jednej połowie, z jednym koszem, do którego należy skierować piłkę. Mecze trwają 10 minut, a każda drużyna ma 12-sekundowy limit czasu na oddanie rzutu na kosz przeciwnika. Zwycięża drużyna, która przed upływem 10 minut zdobędzie 21 punktów.

Historia dyscypliny

Koszykówka 3×3 to „mniej formalna” forma tradycyjnej koszykówki. Początkowo rozgrywana była na ulicach, albo na salach gimnastycznych na całym świecie. Sport zaczął być standaryzowany pod koniec lat 80. w USA. Od 2007 roku FIBA organizuje Mistrzostwa Świata, Europy i World Tour w koszykówce 3×3. Od 2020 roku koszykówka 3×3 jest dyscypliną olimpijską.