Ruszyła rejestracja zawodników na Europejskie Igrzyska Akademickie, które odbędą się w lipcu przyszłego roku w Łodzi. Studenci-sportowcy będą rywalizować aż w 20 dyscyplinach. A to oznacza, że w polskiej odsłonie European Universities Games (EUG) weźmie udział nawet 6000 zawodników z całej Europy. Będzie to rekordowa liczba uczestników w historii EUG.

Bojkot igrzysk? “Myśli, że zmienimy polityczny system są przesadzone” – przyznaje szef MKOl
Czytaj też:
Thomas Bach (fot. Getty)
Bojkot igrzysk? “Myśli, że zmienimy polityczny system są przesadzone” – przyznaje szef MKOl
W największej imprezie sportu akademickiego na Starym Kontynencie zmierzą się studenci z około 400 europejskich uczelni, z co najmniej 40 krajów. Zaproszenie do udziału w EUG Łódź 2022 kierowane jest do zawodników, którzy będą zmagać się m.in. w koszykówce, siatkówce, piłce ręcznej oraz tenisie stołowym. Na łódzkich igrzyskach nie zabraknie też sportów walki. Po raz pierwszy na EUG studenci będą rywalizować w pięciu rodzajach sztuk walki. Sportowcy zawalczą o medale w karate, judo, muay thai, kickboxingu oraz taekwondo.

Arenami igrzysk będą największe obiekty sportowe w Łodzi. Część zawodów zaplanowano w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, która dysponuje jedynym w województwie krytym basenem o wymiarach olimpijskich, gdzie – poza konkurencją pływania – rozegrane będą zawody waterpolo. W obiekcie wykorzystana zostanie również tzw. „strefa sucha” do rozgrywek badmintona, futsalu i zawodów we wspinaczce sportowej. Studenci będą także rywalizować w obiektach miejskich oraz tych należących do Akademickiego Związku Sportowego. Warto dodać, że EUG Łódź 2022 zostaną zainaugurowane podczas ceremonii otwarcia w łódzkiej Atlas Arenie.

W zawodach mogą wziąć udział osoby w wieku 17-31 lat, posiadający aktywny status studenta, reprezentujący swoje uczelnie. Zgłoszenia na EUG Łódź 2022 składane są przez szkoły wyższe do krajowych organizacji sportu akademickiego. Uczelnie z całej Europy mogą zgłosić więcej niż jedną drużynę oraz więcej niż jednego zawodnika konkurencji indywidualnych. Szczegółowe informacje o rejestracji można znaleźć na stronie lokalnego komitetu igrzysk (eug2022.eu/en/registration).

Do tej pory rekord frekwencyjny padł na EUG 2016 w Zagrzebiu i Rijece, gdzie rywalizowało ponad 5,5 tysiąca sportowców. Politechnika Łódzka, główny organizator igrzysk szacuje, że w polskiej edycji EUG weźmie udział nawet 6000 uczestników.

– Organizując EUG Łódź 2022 dajemy jasny sygnał do środowisk akademickich z całej Europy, ale także do przyszłych studentów, że na Politechnice Łódzkiej oprócz wysokiego poziomu kształcenia można rozwijać swoje pasje sportowe. Za przykład może posłużyć tutaj Kajetan Duszyński, olimpijczyk z Tokio, który przeniósł się na naszą uczelnię z Politechniki Śląskiej. Dzisiaj jest utytułowanym sportowcem wyczynowym, a jednocześnie doktorantem na PŁ. Łączymy naukę i sport, co jest główną ideą igrzysk akademickich – podkreśla prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.