Ruszył nabór wolontariuszy po pomocy przy Europejskich Igrzyskach Akademickich Łódź 2022. W imprezie weźmie udział nawet 6 tys. sportowców z całej Europy.

European Universities Games to największa na kontynencie impreza sportu studenckiego. Przyszłoroczna edycja odbędzie się w drugiej połowie lipca w Łodzi. Weźmie w niej udział nawet 6 tys. sportowców reprezentujących 400 uczelni z 40 krajów europejskich. Podczas tak dużego wydarzenia niezbędna jest pomoc wolontariuszy. Mają być wsparciem nie tylko przy rozgrywkach sportowych, ale też przy zakwaterowaniu, transporcie, mediach oraz w strefie kibica. W sumie organizatorzy zamierzają zwerbować ponad 800 ochotników. Właśnie ruszył nabór.

Kandydaci powinni mieć ukończone 16 lat. Ważne są również zdolności interpersonalne – trzeba być otwartym i gotowym na wyzwania. Pomoc w transporcie i logistyce będzie wymagać znajomości miasta, a opieka nad sportowcami – znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Wolontariat to doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, a także spróbować sił przy organizacji dużego, międzynarodowego wydarzenia sportowego.

Wolontariusze to najważniejsze osoby na każdej imprezie, ponieważ sędziowie – wiadomo są ważni, natomiast my bezpośredni kontakt w 90% mamy tak naprawdę z wolontariuszami – podkreśla Małgorzata Hołub-Kowalik, tegoroczna mistrzyni olimpijska z Tokio w sztafecie mieszanej 4 × 400 metrów, która zaangażowała się w promocję wolontariatu na EUG 2022.

Obok niej w spocie promocyjnym występują Kajetan Duszyński, mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4 × 400 m oraz doktorant na Politechnice Łódzkiej, a także Anita Włodarczyk, trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem.

Jak dużo trzeba wiedzieć o sporcie, aby zostać wolontariuszem na EUG Łódź 2022? Oczywiście byłoby dobrze, aby kandydat lubił sport, interesował się wydarzeniami sportowymi i miał ogólne pojęcie o zasadach w poszczególnych konkurencjach. Nie jest to jednak warunek konieczny.