W 2018 roku miało miejsce Zgromadzenie Generalnego Europejskiego Związku Sportu Akademickiego. Właśnie wtedy zatwierdzono wniosek złożony przez Politechnikę Łódzką, Akademicki Związek Sportowy i miasto Łódź. Te trzy ciała wspólnie starały się zorganizowanie European Universities Games i dopięły swego.

Już za rok miasto Łódź odwiedzi około pięciu tysięcy sportowców z całej Europy, aby wziąć udział w największym sportowym wydarzeniu akademickim na Starym Kontynencie. Europejskie Igrzyska Akademickie zostały przyznane Łodzi już w 2018 roku, kiedy to na Zgromadzeniu Generalnego Europejskiego Związku Sportu Akademickiego w Madrycie zatwierdzono wniosek AZS-u i miasta Łodzi.

Sportowcy będą rywalizować w 19 konkurencjach. Rywalizujących uczestników będziemy mogli zobaczyć chociażby w: koszykówce, piłce nożnej, siatkówce, czy tenisie stołowym. Zawodnicy staną do walki o medale także we wspinaczce sportowej i waterpolo. Jedną z idei Europejskich Igrzysk Akademickich jest otwartość na każdego uczestnika, dlatego w programie uwzględniono takie dyscypliny jak para tenis stołowy i para pływanie.