22-23 LIPCA

WYJAZD

23-24 LIPCA

Zasady dyscypliny

Futsal to halowa odmiana piłki nożnej. Wymiary boiska są znacznie mniejsze od tego, na którym gra się w klasyczny futbol. Linia boczna ma zazwyczaj ok. 40m, a linia bramkowa – 20m. Od zewnętrznych krawędzi słupków bramki wychodzi łuk o promieniu 6m, który wyznacza pole karne. Odległość pomiędzy słupkami bramki wynosi 3m. Mecze Futsalu podzielone są na dwie połowy, z czego każda trwa 20 minut. Między połowami zawodnicy mają przerwę, która trwa max. 15 minut. Przerwę, ale tylko 1-minutową, może zarządzić także trener drużyny.

Faulowanie przeciwnika, może być bardzo niekorzystne dla całej drużyny. Faule są bowiem akumulowane. Każdy faul idzie na konto całej drużyny. Kiedy jedna ze stron sfauluje przeciwnika 5 razy, sędzia przerywa grę, a poszkodowani otrzymują rzut karny.

Historia dyscypliny

Pierwszy publiczny pokaz gry w pięcioosobową odmianę piłki nożnej odbył się w 1930 roku w stolicy Urugwaju – Montevideo. Pierwotnie, miała to być forma przeznaczona jedynie dla dzieci i młodzieży i nie zakładała grania tylko na hali. Mini-futbol stał się bardzo popularny w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii. I to właśnie Brazylijska Konfederacja Sportu, w 1958 roku spisała jako pierwsza przepisy „futebol de salão”.

W 1965 roku został rozegrany pierwszy międzynarodowy turniej Futsalu, w którym zwyciężył Paragwaj. W 1971 roku powołana została Międzynarodowa Federacja Futsalu (FIFUSA). 10 lat później Federacja zorganizowała pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, które zostały rozegrane w São Paulo. Kluczowym dla rozwoju tej dyscypliny rokiem był 1988. Wtedy to, FIFA włączyła futsal do swoich kompetencji i uaktualniła jej zasady. W 1989 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Halowej piłce nożnej FIFA. Mistrzostwa zostały rozegrane w Holandii, a puchar zdobyła Brazylia. Obecnie najważniejsza futsalowa impreza sportowa nosi nazwę Mistrzostw Świata w Futsalu FIFA.

Aktualnym mistrzem świata w Futsalu jest Portugalia, która w 2021 roku pokonała w Finale Argentynę 2-1.

Współcześni wybitni przedstawiciele

1. Falcao – dwukrotny mistrz świata (2008, 2012), 5 krotny mistrz Copa America (1998, 1999, 2000, 2008, 2011)
  2. Manoel Tobias – dwukrotny mistrz świata (1992, 1996), 4-krotny mistrz Copa America (1995, 1997, 1998, 1999)
  3. Ricardinho – dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata (2000, 2014)